Atilla x 4 = Eld

bild av en fackla som brinner

Vilken jämställdhetsfestival det blev i Kalmar län!

Dragplåstret var såklart en av Sveriges varmaste och tydligaste röster för jämställdhet och jämlikhet, mot våld. Vid fyra tillfällen kom journalisten, aktivisten och författaren Atilla Yoldas och föreläste om varför destruktiva maskulinitetsnormer är skadliga för både män och kvinnor, varför kopplingen mellan att leva med skadliga normer för maskulinitet och psykisk ohälsa är så tydlig, och vad vi faktiskt kan göra åt det. Han började med att träffa ledningen på Xylem i Emmaboda, för att sedan hålla en föreläsning på kulturhuset Strömmen i Kalmar, och dagen efter så träffade han ett gäng företagare. Fredagen den 6 mars avslutade han sin turnè med att träffa ”Gubbar och snubbar med makt att påverka” på landshövdingeresidenset i Kalmar. Där fick vi möjlighet att lyssna på en stark berättelse om en pappa som betalat det yttersta priset för dessa normer då sonen avled i en epa-traktorolycka som gick dramatiskt fel. Och som i mångt och mycket också handlade om destruktiva killnormer.

Ta det som en man – vad är det för fel på det? Det behöver vi alla diskutera kring, synliggöra och ha strategier för i vårt vardagliga liv, I fikarummet på jobbet, på den privata festen. Och i de livsval vi gör.

Men inte bara Yoldas! Oj vilket program det blev! Här är ett urval!

Politikerdebatt om jämställdhet inför valet 2026, om kungliga juveler, om mäns våld mot kvinnor, om föregångerskor på Öland, om feministisk stickning, om fordonsbranschen, podd om Sveriges första feminist Frida, och AW om hur det är att vara feminist idag och jobba med jämställdhet. Och på självaste kvinnodagen – en guidning om kvinnorna på länets stolthet – Kalmar slott.

Jämställdhetsfestivalen 2026 avslutades med en manifestation i Kalmar, tal, sång och brandpoesi samt fackeltåg för att markera att vi nu jobbar vidare med jämställdhetsarbetet. 365 dagar om året!

Vi ses nästa år 8-13 mars!

mvh arbetsgruppen Jämställdhetsfestivalen 2026/ Tessan, Doris, Emilia, Pernilla, Mari och Helen